Najnowsze porady finansowe

 Chciałabym skrócić czas spłaty zaciągniętego kilka lat temu kredytu konsolidacyjnego pod hipotekę na 30 lat do 15–20 lat. Oczywiście wiem...

Bardzo zależy mi, aby gdzieś dostać pożyczkę na spłatę chwilówek. Problemem może być brak zdolności kredytowej. Czy jest szansa otrzymać kredyt na s...

Jak skrócić czas spłaty kredytu

Chciałabym skrócić czas spłaty zaciągniętego kilka lat temu kredytu konsolidacyjnego pod hipotekę na 30 lat do 15–20 lat. Oczywiście wiem, że wzrośnie wysokość rat. Zastanawiam się, co mam zrobić, aby zmienić warunki umowy kredytowej.

Odpowiada: Andrzej Wiertłuch, specjalista ds. bankowości
Procedura skrócenia okresu kredytowania uruchamiana jest na wniosek kredytobiorcy. Za zmianę ilości rat, zawieranej w formie aneksu do umowy, zostanie pobrana opłata zgodna z tabelą opłat i prowizji banku.

Skrócenie okresu kredytowania wiąże się z ponownym przeliczeniem zdolności kredytowej,

ponieważ wzrośnie wysokość raty, a więc należy wykazać zdolność do jej spłaty. W jednej instytucji wniosek o skrócenie kredytowania może opierać się tylko na przeliczeniu zdolności, natomiast w innej może przypominać standardowy proces ubiegania się o kredyt hipoteczny/pożyczkę hipoteczną. Do tego dochodzą dodatkowe opłaty za ponowne wpisanie do księgi wieczystej, nowy harmonogram spłat, itp.

skrócenie okresu kredytowaniaJest jeszcze inna możliwość pozwalająca skrócić okres kredytowania, a mianowicie można kredyt nadpłacać. Polega to na wpłacaniu wyższej raty niż wynika to z harmonogramu spłat. Wybierając metodę nadpłat należy wcześniej powiadomić bank o tym, na poczet czego chcemy, aby wpłacane pieniądze były przez instytucję zaksięgowane. Może być bowiem tak, że każda wcześniejsza częściowa spłata kredytu powoduje nadpłatę kolejnych rat kredytowych w części kapitałowej – co oznacza, że nadpłacone pieniądze są przetrzymywane przez bank na poczet kapitału przypadającego na kolejne raty, a naliczane odsetki od wykorzystanego okresu kredytu nie maleją. Dzięki takiemu ewidencjonowaniu naszych wpłat istnieje możliwość płacenia kolejnych rat w mniejszej wysokości, ale nie zmniejsza to łącznych odsetek należnych za kredyt. Ostatecznie nie oddajemy bankowi mniej niż wynika to z umowy.
Aby tego uniknąć należy złożyć w banku wniosek o częściową nadpłatę z informacją czy chcemy, aby raty kapitałowo-odsetkowe zostały zmniejszone (co nie skraca okresu kredytowania, ale kapitał do spłaty jest mniejszy i naliczane odsetki od kapitału również) lub – czy chcemy skrócenia okresu kredytowania (trzeba upewnić się czy ta opcja nie wiąże się również ze zmianami w księdze wieczystej). Zmniejszenie rat kapitałowo – odsetkowych wiąże się z nowym harmonogramem spłat, bez konieczności sporządzania aneksu.

Kwestię nadpłat z pewnością regulują zapisy w umowie kredytowej i regulaminie kredytu, z którymi należy się zapoznać przed podjęciem decyzji. Należy też zwrócić uwagę na zapisy w tabeli opłat i prowizji, gdyż banki przez pierwsze kilka lat trwania umowy pobierają stosowną opłatę za częściową nadpłatę kredytu.

Decydując się na skrócenie okresu kredytowania, lub nadpłatę kredytu, najlepiej najpierw skontaktować się ze swoim bankiem

i dokładnie wypytać się o szczegóły i możliwości dokonywania zmian w umowie, lub sposobie spłat, bowiem każda z instytucji powyższe kwestie może regulować odmiennie.

Komentarze
Podpis: Gość
Bank może odmówić zmiany warunków umowy?
Napisz komentarz
Podpis:
Miejscowość:
Treść:

Komentarze moderowane!

Alior Bank
Bank BPS
Bank Pocztowy
BGŻ BNP Paribas
BGŻOptima
BOŚ Bank
BZ WBK
Citi Handlowy
Crédit Agricole
Deutsche Bank
Eurobank
FM Bank
Getin Bank
Idea Bank
ING Bank
Inteligo
mBank
Millennium Bank
Nest Bank
Plus Bank
PKO BP
Raiffeisen/POLBANK
Santander Consumer Bank
T-Mobile Usługi Bankowe
Toyota Bank
Volkswagen Bank-direct
Bank BGŻ
Bank BPH
MultiBank
Getin Online
Meritum Bank
Expander
Akredo
© Copyright by kredytjuz.pl, 2013-2016